Obecnie praktycznie każdy korzysta z elektroniki. Czy ogląda telewizje, gra na smartphonie czy przegląda wiadomości na komputerze, może mu się przydać również laptop. Zatem, jak wybrać dobrego laptopa? W jakich cenach, możemy kupić laptopy? Oraz jaka właściwie jest ich historia?
Jakie są rodzaje laptopów ?
Gdy zamierzamy kupić nowego laptopa, na początku warto zwrócić uwagę na to jakie w ogóle mamy rodzaje laptopów oraz zastanowić się, który będzie dla nas odpowiedni. Pierwszym typem laptopów są te do domu, czyli takie nadające się do codziennego użytkowania. Umożliwiają bowiem one obejrzenie filmu czy serialu w dobrej jakości i odtwarzanie muzyki. Uruchomienie na nich prostych gier także nie powinno stanowić problemu. Oczywiście, możliwość przeglądania internetu również jest na nich dostępna. Takie laptopy idealnie sprawdzą się także na studia. Kolejnym, drugim już rodzajem laptopów są laptopy do gier, inaczej zwane też laptopami gamingowymi. Są to laptopy o dobrym procesorze i mocnej karcie graficznej. Umożliwiają one płynną rozgrywkę nawet przy bardzo wymagających grach. Mają one dużą ilość pamięci RAM, obszerne dyski a także efektywne układy chłodzenia. Kolejnymi laptopami o których warto wspomnieć są laptopy biznesowe. Spośród nich znajdziemy tańsze oraz wyższej jakości i klasy laptopy. Te z drugiej jak i z pierwszej grupy są wyposażone w wiele portów, które pozwalają na wygodne podłączanie drukarki, monitora czy myszy. Następnym typem laptopów są laptopy Konwertowalne. Często nazywane są też laptopami hybrydowymi. Laptopy te posiadają zawiasy, które umożliwiają obrót ekranu, pozwalają też na odłączenie ekranu od ich klawiatury, a urządzenie zamienia się w zwyczajny, dobrze nam wszystkim znany tablet. Ostatnim typem o którym nie warto zapominać są ultrabooki. Ich charakterystycznymi cechami są: mała waga, smukłość, dobra wydajność, energooszczędność a także możliwość długiego czasu pracy na baterii.
Rodzaje systemów
Laptopy, które są dostępne na rynku mogą być sprzedawane z zainstalowanym oprogramowaniem lub też bez niego. Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem, lepszym wyborem będzie zakup laptopa już z systemem. Dlaczego? Mamy wtedy pewność, że wszystko będzie działać tak jak powinno. Jakie mamy systemy. Pierwszym z nich jest Windows, obecnie sprzedawane laptopy mają zainstalowany system Windows 10. Nie jest to system trudny w obsłudze. Kolejnym systemem jest Mac OS, Laptopy wyposażone w ten system to wyłącznie laptopy firmy Apple. Jest on ceniony głównie ze względu na optymalizację, stabilność a także przejrzystość. Laptopy wyposażone w ten system są bardzo komfortowe i często wybierają je profesjonaliści, biznesmeni czy graficy. A jak wygląda sytuacja z laptopami bez systemu operacyjnego? Na pewno, jest to inwestycja tańsza, która wymaga samodzielnej instalacji systemu więc jednak trzeba się na tym troszkę znać. Można zainstalować Windows 10 lub starszy lub którąś opcję z dystrybucji Linux- a to drugie może okazać się na pewno mniejszym wydatkiem.
A jak przedstawia się historia laptopów?
Z początku stosowano umowny podział laptopów na laptopy i notebooki. Aktualnie te dwa określenia funkcjonują wymiennie. A jaki był pierwszy laptop? Był nim DYNABOOK. A pierwszym oferowanym komercyjnie laptopem, był Grid Compass Computer 1109. Zaprezentowano go po raz pierwszy w roku 1979. Był to komputer używany w programie NASA i dotyczył on promów kosmicznych w latach 80. Był to komputer posiadający 340 kilobajtów Ram, a jego obudowa była ze stopu magnezu i miał też podświetlany wyświetlacz. Jego cena w stanach wynosiła ponad 8000 dolarów.
Z czego składa się laptop?
Najważniejsze elementy, w które każdy laptop jest wyposażony to: obudowa, płyta główna, procesor, karta graficzna, dysk twardy, ekran a także bateria lub akumulator. A jak jest z obudową? Składa się na nią parę elementów takich jak: pokrywa ekranu a także ramka wokół, panel roboczy, spód, zawiasy, które łączą ekran z zasadniczą częścią laptopa. Jeśli mowa o materiale może być różny na przykład tworzywo sztuczne czy niektóre elementy wzmocnione stopem magnezu, włóknem szklanym czy węglowym. Przejdźmy do procesora, czyli niejako serca laptop. To on łączy ze sobą wszystkie komponenty w dobrze działającą całość. Przejdźmy do karty graficznej, bo to ona jest odpowiedzialna za grafikę. Istnieją różne karty graficzne, zależne od zastosowania. A co z dyskiem twardym? To na nim przechowywane są wszystkie pliki, aplikacje oraz system operacyjny. Oczywiście nie ma też laptopa bez ekranu. Za tym stwierdzeniem kryje się natomiast więcej niż zapewne przypuszczasz. Ekrany różnią się od siebie w wielu względach, więc warto bardziej się zagłębić i więcej poczytać. Za to bateria lub akumulator odpowiadają za mobilność.
Tak więc, każdy sam zdecyduje jakiego laptopa wybierze. Obecnie dostępne są różne wersje kolorystyczne, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Znamy już rodzaje laptopów więc kierować wystarczy się już teraz tylko gustem, stylem, naszym trybem życia i osobistymi upodobaniami.