W chwili obecnej każda firma, która chce odnieść sukces, musi inwestować w obecność swojego przedsiębiorstwa w internecie. Jest mnóstwo osób, które informacji na temat poszczególnych produktów i usług poszukują wyłącznie za pośrednictwem internetu. Korzystanie z infrastruktury teleinformatycznej przez polskich przedsiębiorców powinno być dzisiaj absolutnym priorytetem. Bez względu na branżę, firma musi posiadać stronę internetową, pocztę elektroniczną także korzystać z szeregu innych rozwiązań w ramach zakresu IT. Oto dokładny poradnik, w którym tłumaczymy, dlaczego inwestycja w serwery jest tak istotna w XXI wieku. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Serwery – dlaczego opłaca się w nie inwestować?
Wszystkie firmy, którym zależy na osiągnięciu sukcesu, muszą inwestować duże środki w obecność w internecie. Każda strona internetowa musi także posiadać odpowiedni serwer. Bez tego może się okazać, że nawet wielotysięczne wydatki na promowanie internetowego biznesu okażą się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Dzieje się tak wtedy, gdy serwer się psuje, a internauci zamiast wejść na naszą stronę internetową widzą tylko komunikat informujący o pojawieniu się błędu.
Warto wiedzieć o tym, że serwery powinny być w staranny sposób dopasowane do charakteru działalności konkretnego przedsiębiorstwa. Odpowiedni dobór parametrów serwera jest niezwykle istotny. Serwery muszą zapewniać prawidłowe działanie oraz stabilność pracy. Czym konkretnie trzeba kierować się w trakcie wybierania najlepszego serwera? Które serwery są najlepsze dla małych firm, a które poleca się wielkim przedsiębiorstwom? Poniżej dokładnie doradzamy, na co zawsze należy zwracać szczególną uwagę.
Czym jest serwer? Odpowiadamy!
Serwer to specjalne fizyczne miejsce, w którym przechowywane są wszystkie istotne informacje odnośnie konkretnej strony internetowej. Z serwera przeglądarki pobierają informacje, które później wyświetlane są wchodzącym na konkretną stronę internautom. Dlaczego serwery są tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania strony internetowej? To właśnie one są odpowiedzialne za dostępność konkretnego portalu dla osób odwiedzających.
Często dzieje się tak, że właściciele stron internetowych całą swoją uwagę skupiają na tym, aby zainwestować duże środki finansowe w promocję swojego biznesu. Zapominają jednak o tym, jak ważne są serwery i mocno na nich oszczędzają. Konsekwencje takich działań mogą być opłacane. Mimo tego, iż internauta zobaczy w wynikach wyszukiwania taki portal, po kliknięciu w link prowadzący do danej strony internetowej ujrzy tylko i wyłącznie komunikat informujący o wystąpieniu błędu. Oczywiście, błędy zawsze mogą się zdarzyć, jednak firma hostingowa powinna zapewnić nam szybką i profesjonalną obsługę. Reakcja na zgłoszone przez nas problemy z dostępnością strony internetowej powinna nastąpić jak najszybciej, najlepiej w ciągu kilkunastu minut.
Serwer dla strony internetowej – najważniejsze kwestie, na które zawsze trzeba zwracać uwagę
Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług jakiejkolwiek firmy oferującej serwery oraz dobre hostingi dla firm, w pierwszej kolejności powinniśmy także odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie konkretnie są nasze oczekiwania. Czynniki, które warunkują wybór konkretnego serwera, w przypadku określonej firmy są zupełnie inne. Mowa tutaj o profilu działalności, liczbie dziennych odwiedzin.
Bardzo istotne jest fizyczne bezpieczeństwo wszystkich zgromadzonych danych, stabilność zasilania oraz łączy internetowych. Firma oferująca serwery powinna zapewnić nam także profesjonalną obsługę klienta – musimy mieć pewność, że w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów z funkcjonowaniem strony internetowej od razu uzyskamy fachową pomoc, a wszystkie zgłoszone problemy zostaną zniwelowane w krótkim czasie.
Podstawowe rodzaje serwerów
Warto wiedzieć, że w chwili obecnej wyróżniane są trzy najpopularniejsze rodzaje serwerów. Mowa tutaj o serwerach takich jak:
- serwer współdzielony – jest to najprostszy a zarazem najtańszy rodzaj serwera, który dodatkowo z wiadomych względów cieszy się największą popularnością wśród polskich serwisów. Osoba posiadająca portal na takim serwerze otrzymuje dostęp do wydzielonej przestrzeni dyskowej. Są jednak pewne ograniczenia w tego rodzaju serwerach. Chodzi o to, że korzystając z serwera współdzielonego otrzymujemy zasoby, które są jednocześnie współdzielone z innymi właścicielami stron. Mowa tutaj o zasobach takich jak pamięć RAM i procesor;
- serwer VPS – jest wirtualna maszyna, która zapewnia klientowi znacznie większą przestrzeń dyskową. W porównaniu z wyżej opisanym serwerem współdzielonym, z innymi użytkownikami nie współdzieli się procesora ani pamięci RAM. Możemy liczyć na stałe parametry, które w ogóle się nie zmieniają;
- serwer dedykowany – jest to maszyna fizyczna, która posiada ogromną w porównaniu z hostingami i serwerami VPS moc obliczeniową. Cała moc jest oddawana w ręce konkretnego klienta, który decyduje się na wybór takiego serwera dla swojego portalu internetowego.