Łysienie jest problemem, z którym zmaga się na co dzień ogromna liczba mężczyzn. Wypadanie włosów może mieć bardzo różne podłoże – hormonalne, genetyczne a także spowodowane różnego rodzaju chorobami. Jeszcze do niedawno stanowiło ono problem nie do rozwiązania, na szczęście obecnie medycyna estetyczna jest w stanie odwrócić proces utraty włosów. Rozwiązaniem może być przeszczep włosów.
Utrata włosów jako źródło kompleksów
Chociaż w podaniach i legendach utrzymywało się przekonanie, że „mądrej głowy włos się nie trzyma” dla wielu mężczyzn nie stanowi ono żadnego pocieszenia. Łysienie lub nawet jedynie częściowa utrata włosów bardzo często przekładają się na poważne kompleksy i utratę pewności siebie. Bezpośrednio kojarzy się ze starzeniem, utratą energii życiowej i seksualnej. Właśnie dlatego wielu mężczyzn oddałoby wiele za możliwość uzyskania gęstej i pięknej fryzury. Na szczęście medycyna estetyczna zna możliwość zahamowania procesu łysienia – jest to przeszczep włosów.
Czym jest przeszczep włosów?
Wiele osób z pewnością zastanawia się teraz na czym polega przeszczep włosów. Współczesna medycyna estetyczna oparta jest na najnowocześniejszych metodach, dlatego stosowane jeszcze do niedawna inwazyjne techniki, które kojarzyły się z bólem i bliznami na szczęście odeszły do lamusa. Obecnie przeszczep włosów wykonywane jest manualnie przez lekarza albo specjalnie przystosowanego do tych czynności robota. Pojedyncze mieszki włosowe przeszczepiane są z dowolnego miejsca na ciele na obszar, w którym są szczególnie potrzebne. Najczęściej jest to skóra głowy, ale na dobrą sprawę możemy zdecydować się na dowolny obszar. Przeszczepione włosy po jakimś czasie wypadają a na ich miejscu wyrastają nowe, naturalne włosy. Zabiegu przeszczepu włosów dokonuje się w przypadku różnych rodzajów łysienia – w tym także androgennych oraz bliznowaciejący.
Dzięki technikom, jakie oferuje medycyna estetyczna efekty przeszczepu włosów są bardzo pozytywne i widoczne na pierwszy rzut oka. Zabieg skutkuje widocznym zagęszczeniem naszych naturalnych włosów wszędzie tam, gdzie do tej pory uważaliśmy, że jest ich za mało. W wyniku zabiegu możemy na zawsze zrezygnować z takich akcesoriów jak peruki czy tupeciki.
Dla kogo jest przeszczep włosów?
Medycyna estetyczna sprawia, że przeszczep włosów jest zabiegiem idealnym dla wszystkich mężczyzn, którzy łysieją w wyniku zaburzeń hormonalnych lub genetyki. Wiele osób zastanawia się, czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu. Oczywiście tak jak w przypadku każdego zabiegu medycyny estetycznej przed jego wykonaniem następuje obowiązkowa konsultacja lekarska, podczas której jesteśmy poddawani szczegółowemu wywiadowi. Ma on na celu wykluczenie wszystkich ewentualnych przeciwwskazań, których nie ma dużo, ale które muszą być wzięte pod uwagę.
Tak jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, tutaj również należy wziąć pod uwagę ewentualne przeciwwskazania. Spośród nich wymienić można:
- aktywne w momencie zabiegu choroby nowotworowe
- nieustabilizowane choroby układu krążenia
- nieustabilizowana cukrzyca
- stany zapalne skóry
- łysienie plackowate
Wprawdzie przeciwwskazań natury medycznej nie ma zbyt wiele, przed każdym zabiegiem przeszczepu włosów, dla własnego bezpieczeństwa należy wykluczyć ich występowanie. W przypadku cukrzycy lub chorób układu krążenia są one przeciwwskazaniem wyłącznie w momencie, kiedy są nieustabilizowane, czyli jesteśmy w trakcie leczenia albo jeszcze nie zostało ono podjęte. W przypadku przewlekłych chorób, na które bierzemy leki i które są ustabilizowane, możemy być niemal pewno, że nie będą one żadnym przeciwwskazaniem.
Czy przeszczep włosów jest bolesny?
Wiele osób rezygnuje z możliwości, jakie oferuje nam medycyna estetyczna ze względu na obawę przed bólem, bliznami i długą rekonwalescencją. W przypadku przeszczepów włosów dokonywanych w nowoczesnych gabinetach nie ma się jednak czym martwić. Metody wykorzystywane podczas zabiegów są całkowicie nieinwazyjne oraz przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Możemy więc mieć całkowitą pewność, że nie będziemy odczuwali podczas ich trwania żadnego bólu ani dyskomfortu.
Jedną z najczęściej powtarzających się obaw jest także kwestia pozostających po zabiegu blizn. Strach ten ma swoje źródło w czasach, kiedy przeszczepy włosów polegały na zrywaniu fragmentów skóry i używaniu do tego dużych ilości szwów. Na szczęście obecnie używanie skalpela w ogóle nie wchodzi w grę, dlatego blizny i opuchlizna po zabiegu są nieznaczne i praktycznie niewidoczne. Ponadto bardzo szybko znikają.
Bardzo istotna jest także kwestia rekonwalescencji. Po zabiegu trwa ona do dwóch tygodni. W tym czasie wszystkie zaczerwienienia znikają. W tym okresie rekomendowane jest nieużywanie nakryć głowy oraz szczególne dbanie o miejsca poddane zabiegowi. Nie powinny być one poddawane zabrudzeniom ani zakażeniom. Przygotujmy się także na to, że po pewnym czasie przeszczepione włosy przejdą w fazę telogenu i zaczną wypadać. Na ich miejscu po niedługim czasie pojawią się nowe – całkowicie naturalne.