Jeszcze do niedawna bardzo mało się mówiło o tym jak duże skupiska surowców naturalnych posiada Polska. Jako kraj położony w samym sercu Europy oraz obfitujący w najcenniejsze surowce naturalne – jesteśmy niezwykle atrakcyjnym i ,,bogatym” terytorium. Przez pojęcie bogactwa naturalne rozumie się wszystkie użyteczne elementy środowiska, które człowiek może pozyskiwać i poddawać różnego rodzaju obróbkom – dla osiągnięcia optymalnych korzyści.
Węgiel kamienny nie bez powodu nazywany ,,czarnym złotem”
Jednym z najcenniejszych surowców Polski jest węgiel kamienny. O węglu z pewnością każdy z nas słyszał nie raz i miał z nim w swoim życiu styczność, jednak niewielu z nas zastanawia się nad tym gdzie w Polsce znajdują się jego największe złoża oraz skąd się wywodzi. Węgiel kamienny to skała powstała miliony lat temu na skutek przemian biologicznych i chemicznych, która posiada właściwości grzewcze. Surowiec ten wywarł ogromny wpływ na rozwój gospodarki wielu krajów – w tym także Polski. Do tej pory w wielu miejscach wykorzystuje się węgiel kamienny do opalania domów oraz budynków gospodarczych i przemysłowych.
Gdzie w Polsce znajdują się jego największe złoża? Otóż największe pokłady węgla kamiennego w Polsce znajdziemy na górnym oraz dolnym śląsku, a także w województwie lubelskim. Niestety wydobycie węgla kamiennego w Polsce rząd uznaje za mało rentowne i jego poziom ciągle spada.
Miedź – surowcem zagrożonym w Polsce
Złoża miedzi w Polsce – gdzie w Polsce znajdują się jej największe złoża? Największe pokłady miedzi w Polsce znaleźć możemy na terytoriach miast takich jak Lubin, Rudna i Polkowice-Sieroszowice. Niestety ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się o tym iż Polska miedź to surowiec zagrożony. Mimo tego, iż pod względem wydobycia miedzi Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie – to zasoby tego surowca stały się przedmiotem bardzo niebezpiecznej gry strategicznej kilku państw. Z tego też powodu można mówić o zagrożonych złożach tego surowca w Polsce.
Naszą miedzią interesuje się kilka innych państw, dlatego bogactwa miedzi znajdują się sferze polityki strategicznej Polski. Zagorzali obrońcy polskiej miedzi apelują, aby w konstytucji naszego narodu znalazł się zapis jakoby miedź była własnością narodu polskiego, a środki i opłaty koncesyjne z jej sprzedaży powinny zostać przeznaczone na cel bardzo poważny taki jak na przykład fundusz emerytalny Polaków. Niestety Polski rząd pomimo obietnic wydobycia pokładów miedzi zalegających pod Nową Solą – nic w praktyce nie robi w tym kierunku. Istnieją obawy, iż w miejsce rodzimych wydobywców – naszą miedzią zainteresują się zagraniczne korporacje i to one będą czerpać największe zyski z wydobycia miedzi w jaką obfituje nasze państwo. Wszyscy zainteresowani tematyką zatajonych pokładów złóż surowców mineralnych w Polsce mają nadzieję, iż do tak nieciekawej sytuacji na ziemiach polskich nie dojdzie.
Kamienie naturalne w Polsce – najpopularniejsze odmiany oraz ich wykorzystanie
Oprócz surowców stanowiących o naturalnym bogactwie naszego kraju, takich jak złoża węgla kamiennego, węgla brunatnego, miedzi, złota oraz srebra, ropy naftowej i gazu ziemnego – na ziemiach polskich spotkać możemy także szlachetne kamienie naturalne, które swoje zastosowanie znalazły głównie w jubilerstwie.
Do najczęściej spotykanych kamieni naturalnych o swych szlachetnych właściwościach występujących w Polsce zaliczyć możemy: agat i jego odmiany, kwarc, chalcedon oraz znany ze swych cudownych właściwości leczniczych – hematyt. Znany i ceniony z powodu swych cudownych właściwości leczniczych hematyt – znany był ludzkości już w czasach starożytnych. Gdzie w Polsce znajdują się jego największe złoża? Otóż hematyt w Polsce występuje w Zagnańsku w województwie świętokrzyskim oraz w Rudkach koło Nowej Słupi.
Za co tak bardzo cenimy hematyt? Hematyt pochodzi od nazwy ,,hema” co po grecku oznacza krew. W bardzo pozytywny sposób oddziałuje on na układ krwionośny człowieka oraz wszystko co z nim związane. Pomaga w zwiększaniu wchłaniania żelaza do krwi, leczy niedokrwistość, łagodzi bolesne miesiączkowanie. Ponadto zapobiega powstawaniu niebezpiecznych i bardzo bolesnych żylaków, leczy kamienie nerkowe, bóle kręgosłupa oraz pomaga na zespół przewlekłego zmęczenia.
Hematyt wykazuje także bardzo pozytywny wpływ na układ emocjonalny człowieka. Redukuje stres, pomaga z zmaganiach z depresją i obniżony nastrojem. Ponadto nie bez powodu hematyt nazywany jest kamieniem szczęścia. Pomaga on bowiem osiągnąć wewnętrzny spokój, równowagę i harmonię. Dodaje optymizmu w chwilach zagubienia i zwątpienia. Pomaga pokonać kompleksy i podnieść swoje poczucie własnej wartości oraz samoocenę.
Oprócz cudownych właściwości zdrowotnych hematyt po prostu pięknie się prezentuje. Wykonane z niego bransoletki i naszyjniki oraz inne elementy biżuterii zachwycają swoja prostotą i elegancją.
Hematytowa bransoletka, czy wisiorek to idealne dopełnienie większości stylizacji wizerunkowych – od tych wieczorowych i eleganckich – aż po sportowe i mniej oficjalne, casualowe wydania.