Ocieplenie dachu krok po kroku: spora część ciepła z domu uchodzi przez nieprawidłowo ocieplony dach. Jak temu zaradzić? Tego problemu uda się uniknąć zarówno na etapie budowy domu, jak też podczas remontu dachu. Trzeba po prostu zastosować najskuteczniejszy materiał termoizolacyjny. Teraz dostępność materiałów jest duża, można zastosować styropian, piankę poliuretanową PUR, wełnę mineralną. Czy na każdy rodzaj dachu można położyć te materiały? Niestety nie, wybór materiału do ocieplenia dachu jest uzależniony od tego czy będzie to dach prosty, spadzisty, czy będą w nim zamontowane okna i lukarny.
Ocieplenie dachu krok po kroku
Ocieplanie dachu jest niezbędną czynnością https://ocieplanie-dachow.com.pl/, ponieważ jest on narażony na wpływ warunków środowiskowych. Dach musi być efektywnie izolowany termicznie, ponieważ to przez niego jest przenoszona duża ilość energii cieplnej. Przestrzegając zasad izolacji termicznej uda się uniknąć uciekaniu ciepła przez dach w okresie zimowym i chłodu w okresie letnim, uzyskując doskonały komfort termiczny i niższe rachunki za ogrzewanie.
Czy można samodzielnie przystąpić do ocieplania dachu? Nie można, takie czynności są regulowane przepisami budowlanymi do których trzeba się zastosować. Prace izolacyjne dachu należy przeprowadzać przed zimą. Pierwszym krokiem jest jednak sprawdzenie stanu dachu, ważne jest zdiagnozowanie ewentualnych uszkodzeń pokrycia i przystąpienie do ich naprawienia. O planach wykonania ocieplenia dachu https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ należy powiadomić odpowiedni urząd. Trzeba przedłożyć przewidywany zakres prac do wykonania wraz z podaniem metody. Następnym punktem jest podanie terminu rozpoczęcia ocieplenia dachu. Ważne! Taki wniosek musi zostać złożony 30 dni przez rozpoczęciem robót.
Rodzaje ocieplenia dachu
Przystępując do ocieplenia dachu trzeba zadbać o prawidłowy współczynnik przenikania ciepła (nie wyższy niż 0,25 W/m2.K). Co do grubości nie ma konkretnych zaleceń, ponieważ ten parametr jest uzależniony od konkretnego materiału.
Ocieplenie dachu wełną mineralną krok po kroku
Podczas ocieplania dachu w szczelinach systemu kratownicy układa się wełnę mineralną. Materiał jest bardzo elastyczny i można go wkładać przy niewielkim wysiłku. Uda się uniknąć szczelin, co minimalizuje prace związane z uszczelnianiem powierzchni. Trzeba pamiętać, aby ułożyć cienkie płyty w dwóch warstwach. Jednocześnie elementy konstrukcyjne układane są w taki sposób, aby szwy górnego i dolnego rzędu się nie pokrywały, pozwoli to na uzyskanie gęstszej, nieprzepuszczalnej warstwy termoizolacyjnej. Obowiązkowa instalacja paroizolacji i hydroizolacji, zapobiega zamoczeniu wełny mineralnej i nie wypuszczaniu ciepła.
Technologia izolacji dachu wełną mineralną to tworzenie warstwy hydroizolacyjnej. Do tego stosuje się polietylen lub wzmocniony materiał. Hydroizolacja obejmuje całą powierzchnię dachu jako całości. Zaleca się pozostawienie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy folią a wełną mineralną. Pomoże to wydłużyć żywotność materiału, ponieważ zapewnia jego wysychanie. Można do tego użyć drewnianych szynoprzewodów lub ramy drucianej.
Ocieplenie dachu styropianem krok po kroku
Izolatory cieplne na bazie polimerów są jednym z najpopularniejszych materiałów do izolowania dachów o różnych konstrukcjach. Podczas produkcji styropianu granulki polistyrenu poddawane są działaniu pary pod ciśnieniem. Granulki zwiększają objętość do 50 razy. Styropian wyróżnia się lekkością i wysoką wydajnością termiczną, ale jednocześnie jest kruchy i niestabilny na naprężenia mechaniczne. Istnieje możliwość docieplenia styropianem dachów skośnych, mansardowych i płaskich. Najbardziej uzasadnione zastosowanie materiału do izolacji pomieszczeń niemieszkalnych – garaży, szop, zimnych werand.
Grubość warstwy izolacji termicznej obliczana jest w zależności od warunków klimatycznych regionu, przeznaczenia i konstrukcji budynku. Zwykle warstwa izolacji wynosi 150-200 mm. Dach może być ocieplony zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Izolację dachu od zewnątrz wykonuje się zwykle na etapie budowy. Najpierw kładzie się paroizolację, a następnie warstwę styropianu o danej grubości. Aby zapobiec przenikaniu wilgoci od góry, izolację pokrywa się hydroizolacją. Listwy hydroizolacyjne połączone są taśmą konstrukcyjną. Na wierzchu układany jest materiał dachowy. Aby ocieplić płaski dach, układa się gęsty styropian 25-35 kg / m3, który jest w stanie wytrzymać ciężar osoby. Szczeliny wentylacyjne pozostawia się do cyrkulacji powietrza.
Ocieplenie dachu pianką poliuretanową krok po kroku
Pianka poliuretanowa PUR jest uważana za najbardziej wszechstronny materiał stosowany do hydroizolacji, uszczelniania szwów, izolacji termicznej oraz izolacji akustycznej konstrukcji dachowych. Ze względu na różnorodność form uwalniania jest stosowany w różny sposób, odpowiedni do budynków w trakcie budowy i do obiektów przebudowywanych. W metodzie natryskowej poliuretan nakłada się na powierzchnię dachu (wewnątrz) w postaci wstępnie spienionej. W tym celu stosuje się specjalny agregat, do której wlewa się płynny PUR, gdzie miesza się go z powietrzem, spienia, a następnie natryskuje w postaci piany. Płynna pianka poliuretanowa twardnieje w zaledwie 10 sekund, ale całkowite wyschnięcie zajmie 1-2 dni.
Pianka PUR to materiał do ocieplania dachów o nieograniczonej żywotności. Niezawodnie posłuży 30-50 lat. A jeśli w konstrukcji dachu pojawią się nowe szczeliny, z łatwością można je zamknąć nową warstwą izolacji. Do ocieplenia dachu wykorzystuje się piankę otwartokomórkową, która zapewnia wentylację drewnianych elementów konstrukcyjnych. Natryskiwaniem pianki zajmują się wyspecjalizowane firmy dysponujące agregatem, wiedzą i umiejętnościami.