Kostka brukowa, to piękny, trwały materiał, który służy do układania i dekorowania ścieżek ogrodowych, placów zabaw i posesji. Układanie kostki brukowej własnymi rękami pomaga obniżyć koszty aranżacji terenu, ale trzeba wykonać to dokładnie, jeżeli pojawią się wątpliwości, lepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Można zastosować różne metody montażu, użyć kostki brukowej o pożądanych kolorach i fakturach. Aby jednak zapewnić wystarczająco długą żywotność takiej powłoki, należy przestrzegać prawidłowej technologii układania.
Cechy i właściwości kostki brukowej
Materiał ma wiele zalet: prosta technologia montażu, różnorodność kolorów i kształtów, różne metody montażu. Obecnie stosuje się kostkę brukową o prostych i nieregularnych kształtach (wykruszone i przetarte). Istnieje wiele wariantów różniących się wielkością, co pozwala na stworzenie prostego pokrycia lub oryginalnego wzoru mozaiki.Takie rozwiązanie posłuży, jako dekoracja terenu, a do układania teksturowanych płytek stosuje się tę samą technologię, co w przypadku prostszego analogu. Jeśli chodzi o kolory, można wybrać zarówno produkty monochromatyczne, o różnych odcieniach, jak i opcję o fakturze jak kamień naturalny. Istnieją różne rodzaje kostki brukowej, różniące się materiałem: sztuczny, naturalny kamień i beton, powstają z betonu, klinkieru, granitu, bazaltu, marmuru, piaskowca. Wszystkie te rodzaje materiałów są trwałe, odporne na wilgoć i ciepło. Dzięki temu powłoka będzie służyła bardzo długo, nie tracąc przy tym swoich właściwości.
Kostka brukowa jak ułożyć samemu – kroki instalacji krok po kroku
Główne opcje układania kostki brukowej: linie proste, w dowolnej kolejności, a także metoda łukowata. Istnieje wiele odmian: szachownica, jodełka, warkocz, koło itp. Ponadto montaż odbywa się na różnych podstawach, co wpływa na stopień sztywności konstrukcji: na piasku, żwirku, kruszywie, betonie.
Wybór kostki brukowej
Przed zakupem materiału wykończeniowego trzeba samodzielnie określić szereg parametrów: stopień wytrzymałości kostki brukowej, rodzaj materiału, z którego jest wykonana, rozmiar, tekstura, kolor. Niezbędne jest również uwzględnienie przeznaczenia terenu. Na przykład, jeśli kostka brukowa ma być układana na obszarze o dużym natężeniu ruchu, lepiej jest użyć, jako podstawy powłoki betonowej wykonanej z dwóch warstw różnych materiałów. W miejscach o małym obciążeniu zaleca się układanie piasku pod kostką brukową.
Właściwe przygotowanie obejmuje kilka kroków:
- Oznaczenie miejsca, zamontować w kołki na całym obwodzie i rozciągnąć sznurek
- Górna warstwa gleby (z darnią) jest usuwana, wszelkie zanieczyszczenia, a także kamienie
- Przed zainstalowaniem podstawy powierzchnia jest wyrównana, gleba jest dodawana do rowków.
- Aby ułożyć kostkę brukową, należy dokładnie ubić powierzchnię.
Za pomocą taśmy mierniczej, kołka, sznurka budowlanego zaznacza się ścieżki i miejsca do układania kostki brukowej. Całkowita grubość powłoki, biorąc pod uwagę podstawę (tłuczeń, piasek i kostkę), wynosi średnio 20-30 cm., Ale po ustaleniu wystarczającej wartości tego parametru należy pamiętać, że podczas ubijania gleba skurczy się o 2-3 cm. Jeśli planowane jest ułożenie systemu zaopatrzenia w wodę lub innej komunikacji, należy to zrobić na tym etapie. Prawidłowe będzie zapewnienie lekkiego nachylenia powierzchni.
Na obwodzie zaznaczonego obszaru lub po przeciwnych stronach drogi instalowany jest krawężnik. Poprawne będzie również ułożenie geotekstyliów na ziemi, co wyeliminuje prawdopodobieństwo pojawienia się chwastów między płytkami. Do ułożenia warstwy piasku i samej kostki brukowej potrzeba od 20 do 30 cm.
Utworzenie podłoża
Jako podłoże stosuje się różne rodzaje podsypek: piasek, kruszony kamień + piasek, mieszanka żwiru i tłucznia + piasek. Warstwę piasku należy ułożyć na wierzchu, ponieważ zapewnia to stabilność warstwy nawierzchniowej. Montaż podstawy pozwala na stworzenie naturalnego systemu odwadniającego. Podstawa pokryta jest piaskiem lub żwirem. Jeśli gleba jest gęsta, jako podściółkę można użyć piasku o warstwie 5-20 cm.
Nasyp piaskowy należy wyrównać za pomocą grabi. Następnie powierzchnię dokładnie zwilża się wodą. Po kilku godzinach warstwa piasku zostaje wyrównana, wówczas konieczne jest ułożenie wymaganej liczby desek. Materiał ten będzie pełnił rolę separatora terenu na pasy o szerokości 2-3 m od krawężnika do krawężnika. Ponadto zamiast pierwszej warstwy piasku stosowana jest jedna z wcześniej rozważanych opcji: kruszony kamień, mieszanka tłucznia i żwiru.
Technologia układania kostki brukowej
Montaż odbywa się z dala od krawężnika. Aby uzyskać równą odległość między kostką brukową, trzeba użyć specjalnych przegródek do kostki. Kostkę brukową układa się przez ubijanie. Należy wypoziomować powłokę za pomocą poziomicy i w razie potrzeby uderzać w same bloki gumowym młotkiem. Konieczne jest stałe monitorowanie położenia kostki brukowej wraz z poziomem budynku.
W przypadku obszarów o umiarkowanym zagęszczeniu w środku konstrukcji (po ułożeniu warstwy tłucznia lub piasku na geowłókninie) układa się tzw. chudy beton, a na wierzch układa się mieszankę cementowo-piaskową.Trudniej jest wdrożyć opcję układania przy dużym obciążeniu. Jednocześnie montaż wiąże się z koniecznością wypełnienia pierwszej warstwy tłucznia betonem, do którego jest stosowany jest szalunek. Po wykorzystaniu zaprawy wylewa się mieszankę cementowo-piaskową i układa kostkę brukową.
Kostkę brukową należy układać jedna przy drugiej, dobijając każdą z nich gumowym młotkiem, pozwoli to prawidłowo ułożyć ją w podłożu. Ułożona nawierzchnia z kostki brukowej wymaga utrwalenia, czyli posypania jej piaskiem kwarcowym lub mieszanką cementowo-piaskową, które skutecznie wnikną w każdą szczelinę i zespolą ze sobą pojedyncze elementy. Prawidłowe ułożenie kostki brukowej pozwoli uniknąć odkształceń spowodowanych rozszerzalnością cieplną.Utwardzona powierzchnia będzie wymagała zagęszczenia. Warto przeprowadź ten proces na czystej i suchej nawierzchni za pomocą maszyny wibracyjnej.