Jak kłaść płytki podłogowe drewnopodobne?

Jak kłaść płytki podłogowe drewnopodobne?

Płytki drewnopodobne są ostatnio modne, ale trend nie bierze się z niczego, ponieważ doskonale sprawdzają się w każdym z typów pomieszczeń oraz na werandach lub tarasach. Wnętrze wyłożone płytkami drewnopodobnymi staje się z miejsca cieplejsze, ale trzeba przy tym wiedzieć, jak wykorzystać płytki w aranżacji tak, aby przypominały do złudzenia materiał, który imitują. Na co zwracać uwagę przy wyborze oraz podczas układania płytek, aby uzyskać naturalny efekt? 

Wybór płytek drewnopodobnych

Płytki ceramiczne o wzorach inspirowanych drewnem są wytwarzane w kształtach, które przypominają drewniane deski podłogowe. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na jedną ich wielkość. W zależności od producenta spotyka się płytki o przykładowych rozmiarach 20×180, 19,8×100 albo 39,8×120 i wiele innych. Ponadto zróżnicowane są również ceny płytek drewnopodobnych, a zawsze też można trafić na wyprzedaże albo outlet płytek https://ceramixplytki.pl/kontakt.

Duży format płytek ogranicza ilość fug, ale podczas wyboru warto zwrócić uwagę na ich strukturę. Powierzchnia porowata może się doskonale sprawdzić na tarasie, gdzie do złudzenia będzie przypominać żłobienia naturalnych desek, co jeszcze podkreślimy, nadając fugom nieco ciemniejszy odcień. Wybór płytki to także wahania odcieni, zwane tonalnością. Takie płytki nie są jednolicie ubarwione, a ich drewnopodobne słoje wyróżniają się kontrastowością.

Dopasowanie płytek do pomieszczeń 

Płytki drewnopodobne w ramach jednej kolekcji posiadają zróżnicowane wzory. To sprawia, że znacznie łatwiej jest tworzyć z ich pomocą unikalne aranżacje. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda zaś w wypadku tonalnych płytek drewnopodobnych, gdyż te praktycznie bez wysiłku tworzą na podłogach unikalne wzory. Tego rodzaju płytki są najbardziej zbliżone wzorniczo do oryginalnych materiałów, ale przed przystąpieniem do układania zawsze warto sprawdzić zawartość opakowania i przyjrzeć się tzw. twarzy płytek.
Mając do dyspozycji płytki ceramiczne drewnopodobne możemy podchodzić do aranżacji dowolnej przestrzeni bez obaw o wynik. Można spełniać najbardziej wyszukane marzenia, inspirując się np. gresowymi płytkami ceramicznymi imitującymi drewno. Takie płytki sprawdzą się dosłownie wszędzie, także na tarasach, czy na wejściowych schodach narażonych na deszcz i mrozy.

Drewnopodobne płytki z gresu doskonale sprawdzą się jako imitacja drewnianej podłogi albo nawet parkietu w salonie. Nadadzą się do kuchni, aby wzbogacić wystrój i nieco przełamać monotypowy wystrój tego wnętrza. Nawet w wypadku obecności drewnianych mebli w kuchni z łatwością dobierzemy odpowiednią tonację i kolor płytek do nich i albo kontrastując, albo komponując spójną całość.

Jeszcze bardziej pożądanym miejscem dla płytek ceramicznych imitujących drewno jest przedpokój oraz korytarz, gdzie faktyczne drewno narażone byłoby na nadmierną eksploatację. Tymczasem ceramice niestraszne jest błoto, piasek, czy wilgoć, gdyż znacznie łatwiej tego rodzaju niechciane substancje z niej usunąć i w żaden sposób nie zmieni to ich wyglądu.

Także łazienka może być wyłożona ceramiką drewnopodobną i nie tylko w odniesieniu do podłogi, ale również do ścian. Płytki antypoślizgowe zewnętrzne https://ceramixplytki.pl/11-plytki-dekoracyjne albo do wnętrz są doskonałą alternatywą dla drewna, gdyż są bezpieczne. Drewnopodobna wykładzina nadaje przytulności i pomoże zamienić chłodny wyraz prostej ceramiki na pełny ciepła wystrój w drewnie. 

Układanie płytek drewnopodobnych

Czy to będą płytki zewnętrzne, czy montaż płytek drewnopodobnych będziemy przeprowadzać we wnętrzach, warto na próbę ułożyć je na początek na sucho. Wówczas będziemy mogli bez problemu i nerwów skomponować wzór najbardziej odpowiadający naszym wymaganiom i wyobrażeniom odnoszącym się do całości wnętrza, czy np. tarasu. Można w tym wypadku posłużyć się zarówno płytkami z jednego, jak i kilku opakowań. Taki zabieg, z odwracaniem ich ułożenia pozwoli nam na optymalne uwypuklenie ich naturalnego charakteru.

Co do samego efektu sęków albo ich braku, to taki efekt należy zaplanować podczas zakupu. Również zamiar stworzenia podłogi lub ściany z różnego rodzaju płytek o zróżnicowanym wizerunku gatunków drewna musi być ustalone zawczasu Jednakże zaplanowanie takiego zabiegu gwarantuje niemalże stuprocentowy unikalny efekt, może wiec warto się o niego pokusić.

W wypadku udanego rozplanowania, a także sprawdzenia na sucho efektu ułożenia płytek oraz podjęciu ostatecznej decyzji odnośnie do wzoru, możemy płytki ułożyć na stosikach w odpowiedniej kolejności i przystąpić do ich właściwego montażu samodzielnie albo z pomocą fachowca.

Fachowcowi lepiej niczego nie tłumaczyć, jeśli już coś zlecamy, to na wybraniu wzoru nasza praca się kończy. Jeżeli układamy płytki samodzielnie, zaczynamy od całych, a dopiero potem docinamy brakujące fragmenty. Dla płytek drewnopodobnych najlepszym układem jest przesunięcie o maksymalnie do 1/3 długości względem płytki sąsiadującej. Układanie tego typu płytek z przesunięciem o połowę, czyli w stylu ceglanego muru nie jest zalecane, ponieważ przy długich a do tego wąskich pasach płytek stają się widoczne wszystkie wady produkcyjne.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl