Gładź szpachlowa gotowa – jak nakładać?

Gładź szpachlowa gotowa - jak nakładać?

Gładź szpachlowa stanowi materiał budowlany, którego celem jest otrzymanie idealnie gładkiej powierzchni ściany. Wynika z tego kilka zalet. Pierwszą i oczywistą jest kwestia estetyczna. Oczywiście gładzie gipsowe nie są ostatnim elementem wykończenia, ale równe powierzchnie sprawiają, że najbardziej zewnętrzna warstwa może lepiej się prezentować. Jednocześnie samo nakładanie farby jest łatwiejsze, gdy pod spodem znajduje się gładź. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze i coraz bardziej wypiera tynk cementowo-wapienny. Istnieją dwa podstawowe rodzaje uzyskania omawianego materiału. Pierwszym z nich jest sypka gładź gipsowa, a drugim jest gotowa gładź gipsowa. W ramach tego artykułu przyjrzymy się bliżej temu drugiemu rodzajowi.

Czym gładź gotowa różni się od sypkiej?

Gładź sypka wymaga dodatkowego rozrobienia materiału. Nie jest to wymagane w przypadku gotowej substancji. Ten pierwszy rodzaj jest polecany w sytuacji starego budownictwa. Wynika to z tego, że materiał w sypkiej postaci (a później rozrobiony) lepiej nadaje się do wypełniania znacznych ubytków. Ich kolejną zaletą jest możliwość wyrównania ściany podczas pierwszej fazy. Sypka gładź gipsowa jest również tańsza. Jednocześnie nie jest to rozwiązanie, które posiada wyłącznie zalety. Na pewno wymaga to odpowiedniego rozrobienia. Gorzej nadaje się też do układania cienkiej warstwy oraz szybciej przestaje się nadawać do użytku. Zaletą używania gotowych gładzi jest łatwość stosowania tego rozwiązania. Wielką zaletą jest to, że gotowa gładź gipsowa nie wymaga dodatkowego gruntowania. Jest to więc inne rozwiązanie i najlepiej jest wybrać, dostosowując wynik do konkretnego rozwiązania.

Łatwość stosowania gotowych gładzi

Gładź na tynk gipsowy jest łatwa do aplikowania w omawianym wariancie. Przede wszystkim ważna jest łatwość szpachlowania. Nawet jeśli jesteśmy amatorami w dziedzinie prac budowlanych, nie powinno to stanowić dla nas problemu. Od razu wiemy, że gładź ma odpowiednią konsystencję. Jednocześnie gwałtownie nie zmienia się ona podczas wykonywania prac. Również poprawki są łatwe do uzyskania, co dodatkowo zmniejsza stres związany z wykończeniem wnętrza. Możemy łatwo szlifować taki materiał. Gotowa gładź jest rozwiązaniem polecanym dla amatorów prac budowlanych.

Polecamy uwadze:

Jak przygotować się do używania gotowej gładzi?

Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć podczas wykonywania prac, jest zabezpieczenie sprzętów. Najskuteczniejsze będzie wyniesienie wszystkich urządzeń. To pozwoli na uniknięcie zniszczeń, ale również sama praca w takiej sytuacji jest bardziej komfortowa. Gładź na tynki gipsowe wymaga odpowiedniego przygotowania. Powinniśmy rozpocząć od przygotowania powierzchni. Nie powinny pozostawać na niej ślady starszych warstw malarskich. Najczęściej szpachelka wystarczy do pozbycia się większości niechcianych pozostałości. Być może warto dodatkowo zagruntować. Pozostaje jeszcze przygotowanie narzędzi, które będą nam potrzebne podczas prac. Podstawowym narzędziem będzie paca oraz szpachelki. Te drugie pozwolą na dotarcie do mniej dostępnych miejsc. Warto również zabezpieczyć się w mieszadła, papiery ścierne (lub gąbki). Często zapominanym elementem jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie. To oczywiście podstawa nie tylko w przypadku gładzi na tynk gipsowy, ale również w przypadku innych prac wykończeniowych.

Jak nakładać gotową gładź?

gładź-szpachlowa-białaPodstawową zasadą, o której powinniśmy pamiętać, jest to, że powinniśmy rozpoczynać od sufitu i przesuwać się od góry w kierunku dołu. Ponadto warto uwzględnić wykonywanie w pierwszej kolejności trudno dostępnych miejsc. Gotowa gładź gipsowa nie wymaga wielkiej filozofii w kwestii samego nakładania. Wykonujemy to za pomocą pacy. Szpachelki pomagają nam w przypadku miejsc, które są trudnodostępne. W przypadku gotowej gładzi dbamy o to, żeby nakładana warstwa nie była zbyt gruba. Najczęściej dbamy o to, żeby nie przekroczyć 3mm. W przypadku większości sytuacji nie jest konieczne nakładanie kolejnych warstw. Wystarczające powinny okazać się poprawki. Właśnie szlifowanie wykonujemy na samym końcu. Gładzie gipsowe są łatwe do obróbki. To normalna sytuacja, że podczas prac doszło do powstawania nierówności, jednak możemy je w łatwy sposób szlifować. Oczywiście po nakładaniu gładzi w pomieszczeniu będzie znajdować się wiele pyłu. Ostatnim elementem będzie posprzątanie po pracach. Jednocześnie ściany są już gotowe do malowania lub do innej formy wykańczania wnętrz.

Podsumowanie

Gotowe gładzie gipsowe wydają się lepszym rozwiązaniem w przypadku osób, które nie wykonują codziennie prac budowlanych. Jest to po prostu łatwiejsze niż stosowanie materiału w postaci sypkiej. Warto przypomnieć, że gotowe gładzie najczęściej stosujemy w przypadku bardziej nowoczesnego budownictwa. Jest to kwestia dostarczania odpowiedniej grubości warstwy. Najczęściej nie przekraczamy w przypadku tej substancji budowlanej 3mm. Nie powinno się omijać tego etapu prac budowlanych. Warto pamiętać, że odpowiednie wykonanie sprawi, że pomieszczenia będą długo utrzymywały jakość, a to obniży przyszłe koszty.