Jak pokonać alkoholizm? Alkoholizm jest zjawiskiem bardzo powszechnym w XXI wieku. Mimo częstych podwyżek cen tych substancji Polacy nadal nie rezygnują z napojów alkoholowych. Niestety jest to dość poważny problem ze względu na negatywne konsekwencje tego uzależnienia. Dlaczego osoby uzależnione nie szukają pomocy? Czy alkoholizm można leczyć samodzielnie? Jak możemy skutecznie leczyć się w domu? Co jeśli nałóg jest dla nas zbyt silny i nie potrafimy sobie z nim poradzić? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Dlaczego ludzie uzależnieni nie proszą o pomoc?
Oczywiście wiele osób zastanawia się, jak to możliwe, że osoba uzależniona nie widzi problemu i nie chodzi na prywatne leczenie odwykowe. Dla nas jest to oczywiście dość dziwne zjawisko, ale musimy wcielić się w drugą stronę. Kiedy nadużywamy alkoholu, często prowadzi to do uzależnienia. To z kolei może przerodzić się w niebezpieczną chorobę. Alkoholik może nie tylko pogorszyć swoje zdrowie, ale także zrujnować karierę lub zrujnować życie rodzinne. Zdecydowana większość nie szuka wsparcia iw ich opinii ośrodki dla alkoholików są bezużyteczne.
Dlaczego? Po pierwsze, alkoholicy nawet nie zdają sobie sprawy, że są chorzy. Ponadto nie dostrzegają negatywnych konsekwencji nadużywania napojów alkoholowych. Myślą, że sprzyjające środowisko wystarczy, aby odwrócić sytuację. Alkoholicy często boją się diagnozy. Wiedzą, że w przypadku zdiagnozowania nałogu konieczne jest zaprzestanie picia. Warto wspomnieć o lęku przed krytyką i wykluczeniem społecznym. Wielu alkoholików nie wierzy już w powodzenie leczenia i nie wie, jak wygląda leczenie alkoholowe. Strach przed nieznanym często paraliżuje, dlatego omijamy ośrodki leczenia alkoholizmu.
Czy można leczyć alkoholizm samodzielnie?
W kraju rozpowszechniony jest stereotyp, że alkoholicy to ludzie z marginesu społecznego. Niestety, faktycznie uniemożliwia to przyznanie się do problemu, a szukanie pomocy może być dla takiej osoby bardzo trudne. Wielu osobom uzależnionym wydaje się, że potrafią się odpowiednio zmobilizować i samodzielnie przestać pić. Ale czy to możliwe? Po pierwsze, musimy zdać sobie sprawę, że odstawienie alkoholu jest jednym z najważniejszych etapów walki z alkoholem.
W rzeczywistości jednym z najtrudniejszych kroków jest przyznanie się do uzależnienia. Jeśli chcemy się uleczyć, oznacza to, że sami jesteśmy złamani. To oznacza, że chcemy dokonać zmian i zdaliśmy sobie sprawę, że mamy problem. To dobry znak, że można rozpocząć leczenie alkoholowe. Warto zdać sobie sprawę, że największym problemem związanym z uzależnieniem nie jest chęć sięgnięcia po kolejny kieliszek lub piwo. Emocje, które prowadzą do tego zachowania, są kluczowe. Dla własnego komfortu, jeśli czujesz, że alkoholizm jest dla Ciebie zbyt poważnym problemem, warto zdecydować się na profesjonalną pomoc.
Jak skutecznie leczyć się w domu?
Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Skuteczność leczenia zależy w dużej mierze od umiejętności niezbędnych do życia na jawie. Śmiało możemy porównywać chorobę alkoholową do schizofrenii czy raka. Po leczeniu komórki nowotworowe nie są w stanie zaatakować narządów, co pozwala na powrót do normalnego życia.
Mimo to ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia. Jeśli ośrodek leczenia alkoholizmu każe nam brać leki, musimy to zrobić. Wspomniana sytuacja jest podobna do sytuacji alkoholika, który nie pije. Musi być zdeterminowany i jednocześnie zacząć z nami pracować, aby przestać sięgać po napoje alkoholowe. Dość powszechnym problemem jest stosunkowo silny objaw głodu alkoholowego. Można je złagodzić, jeśli leczenie uzależnienia od alkoholu jest prowadzone prawidłowo.
Co jeśli uzależnienie jest bardzo poważne?
Alkoholizm to choroba, którą należy jak najszybciej leczyć. Postępujące uzależnienie od seksu może prowadzić do marskości wątroby, która może prowadzić do śmierci. Alkoholik musi zaakceptować fakt, że jest alkoholikiem. Jeśli chce zerwać z nałogiem, musi mieć wystarczające wsparcie najbliższych. Również w zdecydowanej większości przypadków ważna jest profesjonalna pomoc. Na uwagę zasługują np. prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu. Cały proces odbywa się nie tylko przy pomocy doświadczonego psychologa, ale często możemy liczyć na wsparcie medyczne, które może być bardzo skuteczne. Innym rozwiązaniem jest Anonimowi Alkoholicy – grupa ludzi zjednoczonych wspólną walką, która będzie trwalsza.